Example

Title: Averages

Grade: 8-a Lesson: S3-L1

Explanation: Here are some examples of the topic with images and steps in sequence.

Examples:

Example: 1a

Timothy’s average score on the first four tests was 76. On the next 5 tests, his average score was 85. What was his average score on all the 9 tests?

  • Average score of 4 tests = 76

  • Total score of 4 tests = \$76 \times 4 = 304\$

  • Average score of 5 tests = 85

  • Total score of 5 tests =\$85 \times 5 = 425\$

  • Total number of tests = 5 + 4 = 9

  • Total score of 9 tests = \$304 + 425 = 729\$

  • Average score of 9 tests = \$729/9 = 81\$

1a

.

Explanation: In the above problem, Timothy’s average score on the first four tests was 76, and for the next 5 tests, his average score was 85. The total score of 9 tests is 729, and the average score of the total 9 tests is 81.

Example: 2a

After taking 7 quizzes, your average is 75 out of 100. What must your average score be on the next five quizzes to increase your average to 80?

  • Average score for first 7 Quizzes = 75

  • Total score of your first 7 quizzes = \$75 \times 7 = 525\$

  • Total number of quizzes = 7+5 = 12

  • Total score for 12 quizzes = \$12 \times 80 = 960\$

  • Score needed in the last 5 quizzes = 960 - 525 = 435

  • Average score = \$435 \div 5 = 87\$

2a

.

Explanation: In the above problem, the average score for 7 quizzes is 75 out of 100, and the next average score for 5 quizzes increases to 80. The total average score for 5 quizzes is 87.

Example: 3a

The average of six numbers is 100, and the average of four of these numbers is 80. What is the average of the other two numbers?

  • Average of 6 numbers = 100

  • Total sum of six numbers = \$6 \times 100 = 600\$

  • Average score of these 4 numbers = 80

  • Total sum of four numbers = \$4 \times 80 = 320\$

  • Sum of the other two numbers = 600 - 320 = 280

  • Average of the other 2 numbers = \$280 \div 2 = 140\$

3a

.

Explanation: In the above problem, the average of six numbers is 100, and the average of four of these numbers is 80. Hence, the average of the other two numbers is 140.


Copyright © 2020-2022 saibook.us Contact: info@saibook.us Version: 1.5 Built: 26-September-2023 09:20AM EST